Çağrı Merkezi Kurulumu

Anahtar teslim çağrı merkezi kurulumu, hesaplı ve kaliteli görüşmeler yapılabilmesi için gerekli olan altyapının sağlanması konusunda danışmanlık hizmeti, kullanılacak donanım ve yazılımlar konusunda kurulum ve destek hizmeti veriyoruz.

Çağrı Merkezleri, firmaların amaç ve ihtiyaçlarına göre inbound veya outbound çağrılarınızı başlatmak ve yönetmek için gereken verimliliği sağlayacak birçok özellik sunabilmelidir. Call Center çözümlerinde donanım, yazılım, kurulum, “Uygulama-Raporlama-İyileştirme” aşamalarında yardımcı olabilecek insan kaynağı, know-how, referans ve teknolojiye sahibiz.

Özelleştirilebilir IVR geliştirme arayüzleri sayesinde müşterilerinize özel, farklı ve dinamik IVR ağaçları oluşturmak, TTS (text-to-speech) destekli dinamik kampanyalar ve anonslar oluşturmak mümkündür.

Çağrı merkezinde yapılan çağrıların kaydedilmesi, yasal bir zorunluluk ve çalışan performansı ile müşteri memnuniyetinin takibi için altyapımız içinde sunulan ses kayıt/depolama bileşenleri IVR sistemiyle tam entegredir. Kaydedilen çağrılar arayan/aranan telefon numarası, IVR’da yapılan işlem vb. birçok parametrik veri ile birlikte geriye dönük incelenmesini mümkün hale getirir.